Červené maky v podaní Regrutácie


Červené maky v podaní Regrutácie
11. novembra 1918 o 11. hodine a 11 minúte zaznela posledná salva pri podpise prímeria v Compiegne vo Francúzsku, ktorým skončila 1. svetová vojna. Straty na ľudských životoch, ktoré si táto vojna vyžiadala, nemali dovtedy obdobu v celých ľudských dejinách. Hrôzy a útrapy zostali tak hlboko vryté do vedomia jej účastníkov, že bezprostredne potom ako vojna skončila, bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov. V tento deň sme si na Slovensku, a iných krajinách sveta zasiahnutých 1. svetovou vojnou, symbolicky pripomenuli hrdinstvo vojakov bojujúcich za slobodu nosením červeného maku.
Verejnosti 11. november ako Deň vojnových veteránov priblížili aj príslušníci regrutačných skupín v krajských mestách, kde osobne rozdávali občanom informačné letáky a červené maky ako symbol vďaky a úcty vojnovým obetiam a zároveň boli občania informovaní o význame symbolu červeného maku ako aj o pôvode vzniku Dňa vojnových veteránov.
Jednotlivé regrutačné skupiny využili rôzne formy či miesta propagácie červených makov smerom k verejnosti. Okrem centier miest, či peších zón, boli informačné letáky a červené maky v rámci osvety distribuované na základné školy, miestne úrady, rôzne občianske združenia, či kluby.
Ďakujeme vojnovým veteránom za ich hrdinské činy a preto sme 11. novembra nosili červený mak. Česť ich pamiatke!


Autor: pu ossr - Dátum: 13.11.2020
Čítanosť: 3817
Verzia pre tlač

Skočiť na menu